AKM Články

Povinnost zimních pneumatik

Dle novely zákona musejí mít osobní auta od 1. listopadu do 31. března zimní pneumatiky na všech komunikacích, pokud je na silnicích souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze toto během jízdy očekávat.


Co se Vám může stát, pokud vyjedete v dané době na letních pneumatikách?

V podstatě věci asi nic do té doby než Vás zastaví Policie ČR v rámci běžné silniční kontroly nebo v případě dopravní nehody. Pokuta od Policie ČR vás nemine i v případech, kdy zablokujete cestu a vytvoří se kolona. Pokuta nebude tak likvidační, odhadujeme max. 2,5 tis. Kč, ale problém budou asi dělat pojišťovny při plnění náhrady škody při nehodě.

Co je to zimní pneumatika?

Za zimní pneumatiku je považována pneumatika na jejíž bočnici je vyznačeno označení M+S nebo M.S nebo M/S nebo MS či terénní pneumatiky.

Co musí splňovat zimní pneumatika?

Hloubka vzorku hlavních dezénových drážek nebo zářezů pneumatiky musí být nejméně 4mm na všech kolech (u vozidel do 3,5t včetně), nebo nejméně 6mm na všech hnacích kolech (u vozidel nad 3,5t).

Proč právě 4mm, případně 6mm?

Podle průzkumů a také na základě zkušeností bylo zjištěno, že zimní pneumatika s hloubkou dezénu nižší než 4mm (u vozidel do 3,5t včetně) již ztrácí své vlastnosti na sněhové pokrývce, ztrácí tzv. samočistící efekt.

Všeobecně o zimním pneu ...

Zimní pneu mají nejen masivnější a hlubší dezén, ale jsou vyrobeny z měkčí směs, která lépe drží vozidlo na vozovce při nízkých teplotách. Obecně platí a doporučuje se, že přezouvat se má když okolní teplota dlouhodobě klesne pod 7°C. Hloubka vzorku dezénu by měla být minimálně 4 mm, stáří gum maximálně 4 roky a zimní pneumatiky mají být na všech 4 kolech. Při nižší hloubce dezénu ztrácí pneumatika své charakteristické vlastnosti na sněhové pokrývce a ztrácí tzv. samočisticí efekt při jízdě na sněhu. Zimní pneu není určeno výhradně na sníh, jejich vlastnosti jsou určeny na vlhký povrch, lépe si poradí s tzv. aquaplaningem a v zimě na suchém povrchu mají výrazně kratší brzdnou dráhu než pneumatiky letní.